Armia Krajowa
Armia Krajowa
Armia Krajowa (AK) lub Siły Zbrojne w Kraju, kryptonim „PZP” (Polski Związek Powstańczy) – zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, powstałe z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939) rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 r.. Działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR (po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium państwa polskiego 4 stycznia 1944 r.). Siły Zbrojne w Kraju były integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi.
Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcji „Burza" i w jej ramach Powstanie Warszawskie. Strategicznym, choć niezrealizowanym celem AK było przeprowadzenie powstania powszechnego w okupowanej Polsce, w ostatniej fazie II wojny światowej.
- 27 września 1939 – powołanie Służby Zwycięstwu Polski,
- 13 listopada 1939 – rozkazem Naczelnego Wodza powstaje Związek Walki Zbrojnej, opierający się na strukturach SZP,
- 14 lutego 1942 – przemianowanie rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego na Armię Krajową (bez żadnych zmian organizacyjnych, służyło podniesieniu rangi związku zbrojnego do krajowych sił zbrojnych, armii, w skład której weszli wszyscy żołnierze pozostający w czynnej służbie wojskowej),
- 19 stycznia 1945 – rozwiązanie AK
cc. mjr "Zapora"
Amnestia jest dla bandytów, a my jesteśmy Wojsko Polskie!
7 marca 1949 r., w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie, komunistyczni oprawcy zamordowali mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” – cichociemnego, legendarnego dowódcę oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, a później Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie. Skazany na karę śmierci przez WSR w Warszawie, został pozbawiony życia strzałem w głowę wraz z grupą sześciu swoich oficerów.
W Wojciechowie działa 7. ŚDH "Wataha" im. cc mjr. Henryka Dekutowskiego "Zapory".
cc. ppor. "Siapek"
Stanisław Jagielski urodził się w Rozdzielu k. Bochni. 24 sierpnia 1942 roku, po ukończeniu szkolenia dla cichociemnych, został zaprzysiężony, 1 października tegoż roku awansowany do stopnia podporucznika. Następnej nocy wraz z pięcioma innymi skoczkami został zrzucony w okolicach Dęblina. Otrzymał przydział do Okręgu Lublin Armii Krajowej.
Został aresztowany przez Gestapo 7 grudnia 1943 roku w Ługowie. Osadzony w Zamku Lubelskim torturowany podczas śledztwa, 6 marca 1944 roku został zamordowany w publicznej egzekucji w Kurowie. Został pochowany na cmentarzu w Żyrzynie. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari (3613/13397- uchodźstwo). Tablica symboliczna na grobowcu rodzinnym w Wieliczce (kwatera X a). Jedna z ulic w Wieliczce nosi imię St. Jagielskiego.